Biblioteksdagarna och årsmötet skjuts upp

26.03.2020 kl. 12:16
I enlighet med Finlands regerings rekommendationer om hur coronavirusets spridning ska minskas genom bland annat begränsning av stora och mindre evenemang, har föreningens styrelse har beslutat att Finlands svenska biblioteksdagarna och årsmötet kommer att skjutas upp.

I enlighet med Finlands regerings rekommendationer om hur coronavirusets spridning ska minskas genom bland annat begränsning av stora och mindre evenemang, har föreningens styrelse har beslutat att Finlands svenska biblioteksdagarna 14-15.5 och årsmötet kommer att skjutas upp.

Inget nytt datum är ännu fastställt. En försening av årsmötet medför inga sanktioner för styrelsen.

Vi håller våra medlemmar uppdaterade genom våra sociala medier och på vår hemsida. Kallelse till årsmötet skickas hem till alla medlemmar i god tid innan mötet.

För mer information, kontakta föreningens ordförande Karolina Zilliacus (karolina.zilliacus@pargas.fi) eller verksamhetsledare Azra Arnautovic (azra.arnautovic@fsbf.fi).